Zalety zabawek edukacyjnych dla dzieci

Zalety zabawek edukacyjnych dla dzieci

 

Małe dziecko musi nauczyć się tego co dla nas, dorosłych, jest na porządku dziennym. Pisanie, zapamiętywanie, sznurowanie butów czy logiczne myślenie to umiejętności, jakie maluch może nabyć i rozwijać podczas codziennej zabawy. Pomocne w tym będą zabawki z walorem edukacyjnym, które pod przykrywką dobrej zabawy pomogą dziecku poznać i opanować np. sprawność manualną, zręczność czy umiejętność strategicznego myślenia. Z tej właśnie przyczyny zabawki edukacyjne są często pierwszym prezentem darowanym dziecku. Rozwój przez zabawę jest niezwykle skuteczny, dlatego zamiast pokazywać i tłumaczyć, lepiej dać dziecku do rąk zabawkę edukacyjną i pozwolić mu samodzielnie odkrywać świat i zdobywać wiedzę – oczywiście pod czujnym okiem rodzica. Umiejętność przyswojenia danej wiedzy zależna jest etapu rozwoju, na jakim dziecko się znajduje, należy więc wybierać zabawki edukacyjne dostosowane do wieku maluszka.

 

Zabawki edukacyjne – dlaczego warto kupować je dziecku?

 

Rozwój przez zabawę pozwala dziecku nauczyć się myślenia przyczynowo-skutkowego, tzn. jeśli maluch wykona jakąś interakcję, to w jej następstwie coś się stanie. Zabawki interaktywne uczą także prawidłowego wypowiadania słów, nazw kolorów czy zwierzątek. Edukacyjne zabawki to także skuteczny sposób na naukę cierpliwości, np. puzzle i układanki, czy zręczności, np. nawlekanki. Szeroką grupę zabawek edukacyjnych stanowią zabawki sensoryczne, które mają za zadanie stymulować rozwój fizyczny i umysłowy dziecka. Zabawki sensoryczne wpływają na zmysły malucha, tzn. wzrok, słuch, dotyk czy węch. Wykorzystywane do ich produkcji różne materiały sprawiają, że mają różne faktury, które dziecko może po kolei odkrywać. Zabawki edukacyjne to najlepsze, co możesz podarować swojemu lub cudzemu dziecku. To inwestycja w jego rozwój, która przy okazji zapewni maluchowi świetną zabawę.

 

Rodzaje zabawek edukacyjnych dla dzieci

 

W kwestii pierwszej zabawki edukacyjnej dla malucha – maty interaktywne nie mają sobie równych. Jak sama nazwa wskazuje, służą one do leżenia, a specjalna konstrukcja z pałąkiem sprawia, że nad dzieckiem znajdują się różne wiszące zabawki. Maty edukacyjne wykonywane są z miękkich tkanin z ociepliną, by zapewnić odpowiedni poziom izolacji od podłoża i wygodę. Maty wyróżniają się bogactwem kolorów, które rozwijają zmysł wzroku oraz wyobraźnię. Maty edukacyjne dla niemowląt zwykle przedstawiają sympatyczne zwierzątka, po które dziecko będzie chciało sięgnąć rączkami. Mata interaktywna to rozrywka na długi czas, gdy dziecko zacznie siadać i raczkować może w niej bawić się innymi zabawkami.

 

Szerokie grono zabawek sensorycznych oferuje interesujące dla dzieci zabawy edukacyjne jak np. sortowanie, nawlekanie, układanie, konstruowanie, malowanie, gry pamięciowe czy nauka cyfr i alfabetu. Zabawki sensoryczne uczą rozpoznawania kształtów i kolorów, ćwiczą logiczne myślenie i pozytywnie wpływają na małą motorykę dziecka. Ćwiczenie koncentracji i rozwijanie kreatywności to kolejne zalety zabawek sensorycznych.

 

Uwielbiane przez najmłodszych zabawki interaktywne również mają walor edukacyjny. Interaktywna kierownica lub laptop z kolorowymi przyciskami uczą kolorów, kształtów i nazw lub odgłosów wydawanych przez zwierzęta. Edukacyjny pchacz pozwala na poznawanie świata podczas podczas pierwszych samodzielnych kroków stawianych przez malucha.

 

Prawdą jest, że ciężko znaleźć zabawkę, która by czegoś nie uczyła. Do zabawek edukacyjnych zaliczyć można także zabawkową kuchnię lub warsztat, gdzie podczas zabawy dzieci naśladują osoby dorosłe w wykonywaniu codziennych czynności. Zabawką edukacyjną, jaką powinno mieć każde dziecko jest także książeczka edukacyjna z kolorowymi i dużymi grafikami. Książeczki wykonane są z miękkich materiałów o różnorodnej fakturze. Bogactwo kolorów, wzorów, materiałów i czynności, jakie można wykonać bardzo dobrze wpływa na stymulację wzrokowo-słuchową dziecka.

 

Jak wybierać zabawki edukacyjne dla dziecka?

 

Głównym czynnikiem przy wyborze zabawek, nie tylko tych edukacyjnych, jest wiek malucha. Każda zabawka powinna mieć na opakowaniu informację o minimalnym wieku dziecka. Należy wybierać zabawki edukacyjne adekwatnie do jego wieku ze względu na bezpieczeństwo i jego płynny, niezakłócony rozwój. Zabawki dla dzieci do lat 3 pozbawione są małych elementów, które maluch mógłby zdemontować i włożyć do buzi. Ważne jest także, by zabawki edukacyjne, które wręczamy dziecku miały certyfikat CE. Podczas wyboru zabawek edukacyjnych warto także zwrócić uwagę na materiał wykonania i kupować wyłącznie te w pełni bezpieczne i trwałe.

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl