W co się bawić z dzieckiem w domu?

W co się bawić z dzieckiem w domu?

 

Wydawać by się mogło, że w czterech ścianach nie ma zbyt wielkiego pola do manewru, jeśli chodzi o zabawę. Nic bardziej mylnego! Są setki pomysłów na zabawę z dzieckiem w domu lub mieszkaniu. Przede wszystkim dziecko potrzebuje Ciebie i Twojej uwagi. Dlatego wielozadaniowość odłóż na bok i wygospodaruj czas, który spędzisz tylko na wspólnej zabawie. Nawet najdroższa zabawka nie zastąpi czasu, który spędzasz ze swoją pociechą. Dostarczamy liczne pomysły na zabawę z dzieckiem, którym nie ma końca, bo ograniczeniem jest tylko wyobraźnia.

 

Czas spędzany z dzieckiem – dlaczego jest tak ważny?

 

Wiemy, że w codziennym zabieganiu ciężko zdążyć ze wszystkim, a co dopiero wygospodarować dodatkowy czas wolny. Pewnym jednak jest, że maluch odwdzięczy się szczerą radością, a Wasza więź ulegnie zacieśnieniu. Dlatego mniej ważne zadania przełóż na kolejny dzień, mając na uwadze, że czas niebłaganie przemija, a wspólny czas z dzieckiem ma duże znaczenie dla Was obojga. Małe dziecko ma wyjątkowo dużą potrzebę bliskości i uwagi, która, jeśli nie jest zaspokojona, może przerodzić się w złe zachowanie. Podczas zabawy z dzieckiem mów mu, jak ważną jest dla Ciebie osobą i jak bardzo je kochasz. Maluch pochłonięty zabawą może nie reagować mocno entuzjastycznie, ale z pewnością zarejestruje te słowa.

 

Zabawa z dzieckiem – przykłady wspólnych zabaw

 

Podczas wspólnie spędzanych chwil możecie sięgnąć po ponadczasowe zabawki pobudzające rozwój dziecka, a konkretniej logiczne myślenie, czyli różnego rodzaju sortery, puzzle, układanki, klocki czy domino. Jest duża szansa, że maluch sam nie będzie zainteresowany tego typu zabawkami, ale kiedy będziesz mu towarzyszyć, podpowiadać i wspierać, chętnie zbuduje wieżę z klocków lub ułoży kolorowe puzzle. Zabawa z dzieckiem, która również jest interesująca dla dziecka to z pewnością gry planszowe. Ponadczasowy chińczyk to gwarancja świetnej zabawy dla całej rodziny przez długie godziny.

 

Najlepsze pomysły na zabawę z dzieckiem to te najprostsze. Zabawa w chowanego, wspólne malowanie, zabawa w ciepło-zimno, kalambury, puszczanie baniek mydlanych czy rzucanie balonem to aktywności, które dostarczą dzieciom dużej frajdy i nie wymagają praktyczne żadnych nakładów finansowych.

 

Zabawki interaktywne wpływające na rozwój dziecka również świetnie się sprawdzą podczas spędzanego razem czasu. Wspólna nauka alfabetu, cyfr, nazwa kolorów i zwierząt będzie jeszcze bardziej efektywna, gdy chwalisz dziecko za każdą zapamiętaną rzecz. Zabawki interaktywne mają to do siebie, że skutecznie zajmują uwagę dziecka, więc sprawdzą się, gdy na chwilę musisz przerwać wspólną zabawę by np. odebrać telefon czy zajrzeć do kuchni.

 

Wydawać by się mogło, że sprzątanie, gotowanie, wypakowywanie zakupów to nużące, codzienne czynności, które w żaden sposób nie są dla najmłodszych interesujące. Nieprawda! Dzieci interesuje wszystko, co dzieje się i znajduje dookoła, dlatego zleć swojemu maluchowi odpowiedzialne zadanie jak np. umycie warzyw czy zamiatanie, a połączysz domowe obowiązki i czas z dzieckiem. W takie domowe zabawy można wpleść elementy liczenia i nazywania, co będzie miało pozytywny wpływ na rozwój dziecka.

 

Alternatywne pomysły na zabawę z dzieckiem

 

Standardowe pomysły na zabawę z dzieckiem są już przerobione? Spróbujcie czegoś nietypowego, by urozmaicić spędzane wspólnie chwile. Czas z dzieckiem możecie wykorzystać na namalowanie drzewa genealogicznego Waszej rodziny. Dzięki niej maluch pozna wszystkich krewnych oraz historię rodu. Innym bezbłędnym pomysłem jest zabawa w poznawanie smaków. Zawiąż dziecku oczy i podawaj różne przyprawy i produkty spożywcze, których nazwy ma on zgadnąć. Fascynujące dla najmłodszych będą także domowe eksperymenty naukowe. Do ich wykonania zwykle nie trzeba robić specjalnych zakupów. W sieci nie brakuje pomysłów na eksperymenty, które możesz wykonać wraz z dzieckiem, więc z pewnością znajdziesz coś ciekawego!

 

Czas z dzieckiem możecie także wykorzystać na napisanie listu np. do dziadków, którzy mieszkają w innym mieście. Maluch pozna tą zanikającą już formę komunikacji oraz zapamięta, jak ważne jest utrzymywanie kontaktu z rodziną. Inne pomysły na zabawę z dzieckiem w domu to znane z festynów malowanie twarzy, rodzinne karaoke, czy zabawa w konkurs piękności. Ponadczasowa jest także zabawa z dzieckiem w szpital, restaurację, kawiarnię czy pocztę. Gdy już zaczniecie wymyślać wspólne zabawy, pomysłom nie będzie końca. Zabawa z dzieckiem w domu przysporzy mu zdecydowanie więcej frajdy niż samotne oglądanie bajek.

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl