Jak odstawić dziecko od karmienia piersią?

Jak odstawić dziecko od karmienia piersią?

Zakończenie karmienia piersią jest bardzo indywidualną sprawą każdej mamy. Niektóre kobiety są zmuszone zakończyć karmienie z powodu swojego powrotu do pracy, inne z kolei preferują przejść na karmienie mlekiem modyfikowanym z powodów osobistych lub zdrowotnych. Wiele kobiet stojąc przed tą, nie ukrywajmy, trudną decyzją, zadaje sobie podstawowe pytanie, jak odstawić dziecko od karmienia piersią? Sprawdźmy, jak zrobić to w prawidłowy oraz bezpieczny, zarówno dla mamy jak i dziecka, sposób.

Jak odstawić dziecko od karmienia piersią i kiedy to zrobić?

Podjęcie decyzji o zakończeniu karmienia piersią może pojawić się w dowolnym momencie. Niektóre mamy mają niewiele mleka i zmuszone są przejść na karmienie butelkę już w pierwszych miesiącach życia dziecka, inne z kolei robią to, kiedy zbliża się planowany powrót do aktywności zawodowej. Niekiedy mama jest zmuszona z dnia na dzień odstawić niemowlę od piersi, gdyż na kontynuowanie karmienia naturalnego nie pozwala jej przyjmowanie niektórych leków. Nie ma niestety optymalnego czasu na zakończenie karmienia piersią więc każda mama musi taką decyzję podjąć samodzielnie uwzględniając przy tym potrzeby swoje i dziecka.

Zakończenie karmienia piersią to długi proces

Warto jednak, aby odstawienie dziecka od karmienia piersią było dobrze zaplanowanym i przemyślanym procesem. Raczej nie powinna być to bowiem decyzja podejmowana z dnia na dzień (z wyjątkiem poważnych problemów zdrowotnych), gdyż nagła zmiana nawyków może być niezwykle stresująca zarówno dla samej mamy, jak i dla maluszka. Stopniowe odstawianie dziecka od piersi warto także wprowadzić, kiedy dziecko jest zdrowe, spokojne i nie ząbkuje.

Każda kobieta, która wie, że za miesiąc lub dwa wróci do pracy, powinna więc zacząć stopniowo redukować liczbę karmień piersią na dobę. Powolne wprowadzanie zmian w karmieniu da bowiem naszemu dziecku czas na przyzwyczajenie się do nowych nawyków oraz sprawi, że szybciej zaakceptuje ono karmienie butelką. Decydując się na odstawienie dziecka od piersi warto więc uzbroić się w cierpliwość oraz mieć świadomość, że jest to proces, który może nieco potrwać.

Zaopatrz się w dobrej jakości butelki do karmienia

Zanim jednak przystąpimy do wprowadzania redukcji karmień piersią, warto zaopatrzyć się w dobrej jakości butelki, które wykorzystamy do karmienia dziecka mieszanką mleczną. Kupić je można w naszym sklepie internetowym posiadającym szeroki wybór akcesoriów dziecięcych.

Butelki dla niemowląt powinny zawsze posiadać odpowiednie pojemności. Dla niemowląt na początkowym etapie odstawiania od piersi wystarczą dwie-trzy butelki o pojemności ok. 120 ml. Po pewnym czasie, kiedy nasze dziecko będzie już chętnie jadło z butelki, powinniśmy je wymienić na te o nieco większej pojemności. Wybierając butelkę warto także zwrócić uwagę na jej smoczek. Powinien być on bowiem dopasowany do wieku dziecka oraz posiadać kształt zbliżony do kobiecego sutka.

Jak odstawić dziecko od karmienia piersią – skuteczna strategia sprawdzona przez mamy

Zanim przystąpimy do pierwszych prób karmienia malucha kupioną butelką, warto dać ją dziecku do zabawy. Pozwoli to mu oswoić się z tą nową „zabawką” oraz wzbudzi zainteresowanie malca na tyle, by chętnie spróbował z niej później jeść.

Na początku starajmy się wyeliminować tylko jedno karmienie dziennie. Najlepiej, by było to karmienie w ciągu dnia, gdyż dzieciom zazwyczaj najtrudniej jest zrezygnować z piersi rano oraz wieczorem. Wybierzmy moment, w którym nasze dziecko nie jest jeszcze zbyt głodne i spróbujemy zachęcić go do zjedzenia mleka z butelki.

Warto uzbroić się w cierpliwość i poświecić nieco czasu, by na spokojnie zachęcić malca do jedzenia z butelki. Jeśli dziecko za żadne skarby nie chce jeść z butelki, płacze i denerwuje się, nie wpadajmy w panikę. Przystawmy malca na chwilę do piersi, by zaspokoił swój pierwszy głód, a następnie spróbujmy delikatnie zastąpić pierś butelką. Dopiero, kiedy dziecko nauczy się już sprawnie i chętnie jeść z butelki, możemy zacząć eliminować kolejne posiłki i zastępować je karmieniem z butelki.

Jeśli odstawiamy dziecko od piersi z powodu swojego powrotu do pracy, warto zostawić jeszcze przez pewien czas poranne i wieczorne karmienie piersią. Jeśli natomiast rezygnujemy z naturalnego karmienia z przyczyn zdrowotnych lub po prostu nie chcemy już karmić naturalnie, na ostatnim etapie wyeliminujmy także te dwa najważniejsze dla dziecka posiłki.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl