
Płacz u małego dziecka może być efektem braku poczucia bliskości, głodu, zmęczenia czy przemoczonej pieluszki. W wielu sytuacjach określenie konkretnej przyczyny nie jest rzeczą łatwą. Jednak gdy maluch płacze po karmieniu, ma twardy i wzdęty brzuszek, nerwowo podkurcza nogi, a przytulenie pomaga jedynie na kilka sekund, najprawdopodobniej zmaga się z atakiem kolki. Kolka u dzieci spowodowana jest połykaniem zbyt dużej ilości powietrza podczas jedzenia. W efekcie następuje nagromadzenie się gazów i bolesne wzdęcia, co wywołuje dziecięcy płacz i rozdrażnienie. Atak kolki może trwać nawet kilka godzin, dlatego warto wiedzieć, jak jej zapobiec. Jeśli Twój maluch ma skłonności do ataków kolki pomocna będzie specjalna butelka antykolkowa.
Butelki antykolkowe – czym różnią się od zwykłych butelek dla dzieci?
Butelka antykolkowa posiada specjalny system odpowietrzania, który redukuje do zera ilość powietrza połykanego przez dziecko. Producenci stosują liczne rozwiązania mające zapewnić ten efekt. W wielu modelach jest to zatrzymujący powietrze smoczek, dzięki któremu dziecko nie połyka powietrza wraz z pokarmem. Smoczek w butelce antykolkowej może mieć także prążkowaną strukturę, dzięki której nie wypada z buzi dziecka i maluch nie połyka powietrza z otoczenia. Butelki antykolkowe różnią się od klasycznych także kształtem, który jest specjalnie zakrzywiony, aby po przechyleniu butelki do smoczka nie przedostało się powietrze. Dostępne są także modele butelek antykolkowych wyposażone w rurkę odpowietrzającą lub wentylowaną podstawkę. Skutecznym rozwiązaniem w zapobieganiu kolkom jest także nakładka antykolkowa na butelkę, która odciąga powietrze ze smoczka, w którym pozostaje sam pokarm bez pęcherzyków powietrza.
Butelki antykolkowe dostępne są w równie wielu wersjach kolorystycznych i graficznych, co zwykłe butelki. Jedynym minusem tego rodzaju butelek może być trudniejszy do umycia, zakrzywiony korpus. Jednak rozwiązany problem regularnych kolek u dziecka zdecydowanie wart jest kilku minut więcej, które poświęcisz na dokładne umycie butelki antykolkowej.
Rodzaje butelek antykolkowych
Butelka antykolkowa, tak samo jak klasyczna butelka, może mieć różną pojemność. Najbardziej powszechne są pojemności 120ml, 240ml i 330ml. Umożliwia to wybór butelki o pojemności adekwatnej do ilości pokarmu spożywanego przez dziecko. Szeroki wybór wersji kolorystycznych sprawia, że Twoja pociecha może pić z butelki o wzorze w gwiazdki, serduszka, statki lub z ulubionym zwierzątkiem np. z owieczką, kotkiem czy pandą. Sklep internetowy z artykułami dla dzieci BoboMania ma w swojej ofercie butelki antykolkowe marek Canpol Babies, Tommee Tippee i Philips Avent.
Smoczki w butelkach antykolkowych mają kształt przypominający pierś mamy, w efekcie czego można bez problemów łączyć karmienie piersią i karmienie butelką. Butelki antykolkowe produkowane są z najwyższej jakości tworzyw, najczęściej jest to polipropylen lub Tritan, które są lekkie, wytrzymałe, nie pochłaniają smaków ani zapachów oraz są całkowicie bezpieczne dla zdrowia dziecka. Materiały, z których wykonywane są butelki są wolne od BPA oraz spełniają rygorystyczne normy bezpieczeństwa. Dużą zaletą butelek z tworzyw jest fakt, że nie tłuką się, gdy dziecko je upuści oraz mają niską wagę, dlatego maluch może sam trzymać je w dłoni. Każda butelka, czy to antykolkowa, czy zwykła, powinna mieć skalę do odmierzania, co usprawnia przyrządzanie pokarmu.
Butelki antykolkowe mogą mieć także wąski lub szeroki wlew. Butelka antykolkowa szerokootworowa jest łatwiejsza w myciu oraz wygodniej się ją napełnia mlekiem. Butelka antykolkowa wąskootworowa ma zwykle ma smuklejszy kształt, jest bardziej poręczna, co zapewnia wygodne karmienie dziecka. Antykolkowa butelka wąskootworowa doskonale sprawdzi się także do podawania witamin lub lekarstw.
Butelka antykolkowa – kiedy należy jej używać?
Nie każde dziecko ma skłonności do kolki. Jeśli maluch nie ma jej objawów po posiłku to w zupełności wystarczy zwykła butelka do karmienia. Jeżeli jednak dziecko cierpi na ataki kolki po karmieniu, butelka antykolkowa może okazać się niezbędna do zapewnienia mu komfortu. Warto jednak wspomnieć, że przyczyną kolki u dziecka może być także nietolerancja laktozy lub niedostateczne wykształcenie przewodu pokarmowego. W takich przypadkach karmienie butelką antykolkową może okazać się mniej skuteczne. Butelki antykolkowe można bez obaw stosować aż do momentu zakończenia karmienia butelką. Po korzystaniu z butelki antykolkowej można płynnie przejść do nauki picia z normalnego kubka.