Czym się kierować podczas wyboru fotelika samochodowego?

Czym się kierować podczas wyboru fotelika samochodowego?

Z chwilą, gdy dowiadujemy się, że już wkrótce zostaniemy rodzicami, zaczynamy odczuwać ciążącą na nas odpowiedzialność za bezpieczeństwo naszego dziecka. Nie inaczej jest w przypadku podróżowania autem. Gdy maluch pojawi się na świecie do momentu osiągnięcia przez niego 150 cm wzrostu lub 36 kg i minimum 135 cm wzrostu niezbędny jest fotelik samochodowy. Czym kierować się przy jego wyborze?

Odpowiedni kąt nachylenia fotelika

Kluczowym aspektem, którym zawsze powinniśmy kierować się podczas wyboru fotelika samochodowego, powinno być dopasowanie go do auta, w którym będzie zamontowany. Tylna kanapa w zależności od marki i modelu pojazdu może mieć zupełnie inny profil, co będzie przekładać się na kąt nachylenia fotelika oraz pozycję zapiętego w nim dziecka. Właściwy kąt nachylenia musi wynosić od 30 do 45 stopni. Tylko wtedy unikniemy opadania główki oraz problemów z oddychaniem, a w razie wypadku nadmiernego obciążenia szyi i kręgosłupa malucha.

Tyłem do kierunku jazdy

Zgodnie z normami prawa europejskiego do 15 miesiąca życia lub do osiągnięcia przez niemowlę 80 cm wzrostu musi być ono przewożone tyłem do kierunku jazdy. W razie gwałtownego hamowania lub w trakcie wypadku oddziałujące na nie siły rozłożą się na plecach zamiast skupić się na głowie, której maluch nie będzie w stanie utrzymać. Ponieważ głowa dziecka bardzo długo stanowi aż 25% masy ciała, zaleca się przewożenie dziecka tyłem do kierunku jazdy najdłużej jak się da.

Ciekawym rozwiązaniem są obrotowe foteliki samochodowe, takie jak np. Coto Baby Solario (0-18 kg) i Hevelius (0-36 kg), które pozwalają przewozić dziecko początkowo tyłem, a gdy już podrośnie, przodem do kierunku jazdy.

Dodatkowe zabezpieczenia i udogodnienia

Gdy mamy już na oku kilka modeli pasujących do naszego auta, podczas wyboru fotelika samochodowego, który ostatecznie zakupimy, powinniśmy wziąć pod uwagę, czy posiada on inne elementy zwiększające bezpieczeństwo malucha takie jak:
- wkładka stabilizującą dla noworodka,
- regulowany zagłówek,
- 5-punktowe pasy bezpieczeństwa.

Wszystkie te cechy posiadają m.in. modele Coto Baby Solario i Hevelius, które dodatkowo poprzez możliwość obrócenia ich w swoim kierunku ułatwiają zapięcie w nich dziecka. Modele te mają też zdejmowaną tapicerkę, co również będzie istotne przy najmłodszych podróżnikach.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl