Co zrobić, gdy dziecko płacze?

Co zrobić, gdy dziecko płacze?

Przyczyn dziecięcego płaczu może być multum. Gdy dziecko płacze, najważniejsze, by zachować spokój i zidentyfikować przyczynę. Znając ją, dasz radę pomóc maluchowi i go uspokoić. Dlatego każda mama powinna znać najczęstsze powody płaczu u dziecka, by być gotową na każdą sytuację. Ważna jest także wiedza na temat sposobów na uspokojenie malucha. W tym artykule przedstawimy kluczowe informacje i porady, by dziecięcy płacz, niekomfortowy i stresujący zarówno dla dziecka, jak i dla Ciebie, szybko ucichł, a na buzi maluszka pojawił się uśmiech.

 

Dlaczego dziecko płacze?

 

Gdy w domu rozlegnie się dziecięcy płacz, zamiast wymyślać jego najmniej optymistyczne powody, pomyśl, kiedy było ostatnie karmienie. Być może upłynęło już sporo czasu i przebudzony z drzemki maluch domaga się jedzenia. Głodne dziecko obwieszcza płaczem, że ma pusty brzuszek ponieważ nie zna innej formy komunikacji.

 

Jeśli od ostatniego posiłku nie minęło dużo czasu, a dziecko płacze oraz ma wzdęty brzuszek i nerwowo podkurcza nogi, prawdopodobnie masz do czynienia z kolką. Kolka u dziecka to częsta dolegliwość powodowana połykaniem zbyt dużej ilości powietrza wraz z pokarmem. Powietrze to następnie gromadzi się w brzuszku w postaci gazów i powoduje bolesne wzdęcia. Kolka u dziecka może trwać nawet kilka godzin, dlatego jeśli Twoje dziecko ma skłonność do kolek, w drugiej części artykułu podpowiemy, jak im zapobiegać.

 

Dziecięcy płacz może być także spowodowany podstawowymi potrzebami fizjologicznymi, tzn. gdy dziecko ma mokrą pieluszkę lub jest zmęczone. Te przyczyny płaczu u dziecka można łatwo zweryfikować i w razie słuszności podejrzeń przewinąć malucha lub ułożyć do snu. Częstą przyczyną płaczu u dziecka może być też zmiana temperatur, na którą maluszki są bardziej wyczulone niż osoby dorosłe. Źle dobrane do temperatury ubranie sprawi, że dziecko szybko zacznie odczuwać dyskomfort wynikający z przegrzania lub wychłodzenia. W takim przypadku należy bezzwłocznie przebrać maluszka w odpowiednie ciuszki.

 

Przeziębienie lub gorączka u dziecka to również częsta przyczyna płaczu. W pierwszej kolejności zmierz maluchowi temperaturę i jeśli jest podwyższona, skontaktuj się z lekarzem pediatrą. Jeśli dziecko ma temperaturę w normie, jego płacz spowodowany może być męczącym go katarem.  Inną rodzicielską zmorą powodującą płacz u dziecka jest ząbkowanie. Bolesne wyrzynanie zębów sprawia, że maluszek staje się niespokojny i rozdrażniony. Okres ten należy przeczekać, smarując dziecięce dziąsła specjalnym żelem łagodzącym swędzenie i uśmierzającym ból.

 

Płaczące dziecko może także potrzebować bliskości rodzica. Przytulanie i noszenie na rękach to czynności, które dla niektórych maluchów mogłyby nie mieć końca. Nie szczędź mu czułości i mów do niego, by wiedziało, że jesteś w pobliżu i czuło się bezpiecznie.

 

Skuteczne sposoby na uspokojenie płaczącego dziecka

 

Gdy znasz już przyczynę, możesz przystąpić do działania, aby uspokoić malucha. Uniwersalnym sposobem na przyniesienie ulgi dla płaczącego dziecka jest przytulenie, noszenie na rękach oraz podanie smoczka. Smoczki uspokajające kształtem przypominają pierś mamy, która kojarzy się z bezwarunkowym bezpieczeństwem. Ssanie smoczka skutecznie uspokaja większość maluszków. Ważne jest, żeby miały one konstrukcję, która nie zaburza odruchu ssania i naturalnego rozwoju mowy i zgryzu.

 

Wspomniana wcześniej kolka u dziecka jest bardzo nieprzyjemna dla maluszka, dlatego gdy już się pojawi, możesz spróbować licznych sposobów, aby ją złagodzić. W przypadku kolki pomocne może być ogrzanie dziecięcego brzuszka ciepłym ręcznikiem, kołysanie malucha oraz masowanie brzuszka. Aby wykonać masaż antykolkowy rób delikatne ruchy zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Masowanie brzuszka może przynieść dużą ulgę, gdy dziecko zmaga się z kolką. Aby zapobiegać im w przyszłości polecamy karmienie z butelki antykolkowej, która posiada specjalną konstrukcję smoczka zatrzymującą powietrze. Butelka antykolkowa sprawia, że maluszek na połyka powietrza, przez co w brzuszku nie gromadzą się gazy powodujące bolesność i wzdęcia.

 

W przypadku dziecięcego kataru pomóż maluszkowi oczyścić nosek za pomocą tzw. gruszki. Odciągacz do kataru to bezpieczne akcesorium, które służy do wyciągania wydzieliny z nosa u niemowląt i dzieci. Aspirator kataru jest bardzo przydatny, ponieważ przynosi dziecku natychmiastową ulgę. Urządzenie jest rozkładane, dzięki czemu łatwo utrzymać je w czystości.

 

Pamiętaj – gdy dziecko płacze nie wpadaj w panikę i na spokojnie przeanalizuj możliwe powody niepokoju. Bądź blisko i mów uspokajającym tonem, a z pewnością poradzicie sobie z każdym napadem płaczu.

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl