Waga oraz apetyt niemowlęcia zaprzątają myśli każdego rodzica. W trosce o jego zdrowie oraz prawidłowy rozwój zastanawiamy się czy dziecko zjada odpowiednio dużo i czy nie jest głodne. Niemowlę nie powie nam jednak o swoich potrzebach, a jedynym sposobem na sprawdzenie czy jest prawidłowo żywione, jest jego tempo przybierania na wadze. Sprawdźmy, ile niemowlak powinien przybierać na wadze w pierwszych miesiącach swojego życia.
Waga urodzeniowa dziecka
Dzieci przychodzą na świat z różną wagą. Najczęściej waha się ona w przedziale od 3000 do 4000 g. Niektóre noworodki rodzą się jednak z nieco niższą wagą, a jeszcze inne przy porodzie mogą ważyć nieco więcej i jest to zupełnie prawidłowe.
Warto także wiedzieć, że noworodek w pierwszych dniach swojego życia traci ok. 10% masy swojego ciała i jest to objaw naturalny dla każdego nowonarodzonego dziecka. Utrata wagi jest bowiem spowodowana wydalaniem przez dziecko części płynów oraz szybszym zużywaniem energii nagromadzonej w tkance tłuszczowej jeszcze w okresie płodowym.
Prawidłowe przybieranie na wadze niemowlęcia w pierwszych miesiącach jego życia
Według Światowej Organizacji Zdrowia tempo przybierania niemowlaka na wadze powinno wynosić następująco:
- w pierwszym kwartale życia (I-III miesiąc) – co najmniej 450 g miesięcznie;
- w drugim kwartale (IV-VI miesiąc) – od 500 do 600 g miesięcznie;
- w drugim półroczu życia (VII-XII miesiąc) – ok. 450-500 g miesięcznie.
Regułą jest także, że pod koniec 5. miesiąca życia dziecko powinno podwoić swoją wagę urodzeniową, co także jest dobrym wyznacznikiem jego prawidłowego przybierania na wadze.
Ogólnie przyjęte normy a rzeczywistość
Podane dane należy jednak traktować z dużą ostrożnością i nie wpadać w panikę, jeśli nasz maluch przybiera na wadze nieco więcej niż podane powyżej wartości. W naszym kraju normy te są bowiem nieco wyższe, przez co przyjmuje się, że dziecko może zwiększać swoją wagę o 500-600 gramów miesięcznie w pierwszych trzech miesiącach życia.
Nie denerwujmy się także, jeśli zauważymy, że niemowlę przybiera na wadze nieco mniej. Niektóre dzieci są bowiem bardziej aktywne i mniej śpią, w efekcie czego szybciej spalają pożywienie i mogą przybierać na wadze nieco mniej od swych spokojniejszych i przesypiających większość dnia rówieśników.
Metoda karmienia niemowlęcia a jego przybieranie na wadze
Wpływ na przybieranie na wadze niemowlęcia ma także metoda jego karmienia. Według lekarzy, nieco wolniej przybierają bowiem na wadze dzieci karmione piersią od niemowlaków, do których karmienia rodzice wykorzystują butelki dla niemowląt. Jest to spowodowane znakomitą przyswajalnością kobiecego mleka przez organizm niemowlęcia. Mleko modyfikowane jest także z reguły bardziej kaloryczne, stąd też dzieci karmione za pomocą butelki dla niemowląt szybciej zyskują kolejne kilogramy.
Warto także wiedzieć, że na prawidłowe przybieranie niemowlęcia na wadze wpływ mogą mieć także problemy z karmieniem. Dotyczy to zwłaszcza tych dzieci, których mamy musiały z karmienia piersią przejść na mleko modyfikowane. Niemowlęta przyzwyczajone do tej pory do piersi mogą mieć bowiem problemy z zaadaptowaniem się do nowych warunków oraz akceptacją butelki dla niemowląt. Rodzice muszą więc uzbroić się w cierpliwość oraz zachęcać dziecko do picia mleka z butelki.
W celu kontrolowania masy ciała niemowlęcia oraz jego przybierania na wadze należy raz w miesiącu ważyć dziecko oraz nanosić wyniki na siatkę centylową, która także pomoże nam dowiedzieć się czy waga niemowlęcia jest prawidłowa. Możemy robić to zarówno samodzielnie w domu, jak i podczas wizyty u pediatry.