Dlaczego niemowlę nie chce jeść?

Dlaczego niemowlę nie chce jeść?

Większość rodziców niemowląt dostrzega, że w pewnym momencie ich chętnie dotychczas jedzące dziecko nagle traci apetyt. Przyczyn jego zmniejszenia może być bardzo wiele – niemowlęta najczęściej przestają interesować się jedzeniem z powodu intensywnego rozwoju psycho-fizycznego i w związku z rozszerzeniem ich diety o pokarmy stałe. Przyczyną odmawiania przyjmowania pokarmów mogą być jednak także niektóre choroby oraz zaburzenia pokarmowe. Jak prawidłowo rozpoznać przyczynę, dla której niemowlę nie chce jeść i jak sobie poradzić z tym problemem?

Naturalny brak apetytu u niemowlęcia w wieku 4-6 miesięcy

Najczęściej problemy z apetytem dotykają niemowlęta w wieku 4 miesięcy. W tym czasie maluch staje się bardziej świadomy otaczającego go świata, chętnie rozgląda się dookoła i wszystko wydaje mu się ciekawe. Nic więc dziwnego, że od jedzenia... woli podziwiać wszystko, co znajduje się dookoła niego. Wystarczy jakikolwiek dźwięk, błysk światła, aby niemowlę nagle całkowicie straciło chęć do jedzenia.

Podobnie sytuacja wygląda, kiedy niemowlę skończy pół roku. W tym wieku większość dzieci zaczyna bowiem samodzielnie siadać, raczkować i jest tak zajęte pogłębianiem nowych umiejętności, że traci zainteresowanie butelką lub piersią mamy.

Jak radzić sobie z brakiem apetytu u dziecka w pierwszym półroczu życia?

Jeśli nasze dziecko znajduje się właśnie w tej fazie rozwoju i zauważymy, że coraz mniej chętnie je, powinniśmy zapewnić mu jak najwięcej spokoju w trakcie karmienia. Bez względu na to, czy karmimy dziecko piersią, czy za pomocą butelki dla niemowląt usiądźmy z nim w fotelu, wyłączmy telewizor i radio oraz poprośmy innych domowników, aby na czas karmienia nie hałasowali oraz nie pojawiali się w polu widzenia dziecka. Maksymalne skupienie oraz odizolowanie malucha od innych bodźców pozwoli mu lepiej skoncentrować się na pokarmie, najeść się do syta oraz da mu siłę i energię do dalszego, intensywnego poznawania świata.

Rozszerzanie diety – wielka rewolucja w życiu niemowlęcia

Zmniejszenie apetytu bardzo często towarzyszy dzieciom w fazie wprowadzania nowych pokarmów, która najczęściej ma miejsce ok. 6 miesiąca życia. Dziecko do tej pory przyzwyczajone wyłącznie do jedzenia mleka, jest zachęcane przez rodziców do poznawania nowych smaków. Niektóre niemowlęta z trudem przyjmują jednak tę zmianę i mają problemy z akceptacją nowych, nieznanych im do tej pory dań. Objawia się to właśnie brakiem apetytu i odmawianiem przez dziecko jedzenia.

W tej sytuacji rodzice powinni wykazać się cierpliwością oraz stopniowo zachęcać dziecko do próbowania nowych rzeczy. Nie należy poddawać się, jeśli nasz maluch płaczem reaguje na łyżeczkę z marchewką, tylko zapewnić mu spokojną atmosferę w trakcie jedzenia i próbować do skutku. Kiedy niemowlę oswoi się z nowym smakiem z pewnością odzyska apetyt i będzie z chęcią zjadało podany przez rodzica posiłek.

Choroby, które powodują brak apetytu u niemowląt

W większości przypadków brak apetytu u dziecka jest na szczęście spowodowany przyczynami naturalnymi, czyli rozwojem dziecka oraz rozszerzaniem diety o pokarmy stałe. Niekiedy jednak okazuje się, że niemowlę nie chce jeść z powodu pewnych chorób. Do najczęściej pojawiających się u małych dzieci schorzeń skutkujących pogorszeniem apetytu należą alergie pokarmowe, refluks żołądkowo-przełykowy, anemia oraz celiakia.

Jeśli więc zauważymy, że pomimo naszych starań maluch nie je, po zjedzeniu niewielkiej ilości pokarmu płacze i ulewa, a w dodatku na jego skórze pojawiła się wysypka, koniecznie skontaktujmy się z pediatrą. Lekarz dokładnie zbada nasze dziecko, zważy je oraz zmierzy i zleci wykonanie dodatkowych badań, które pomogą wykluczyć bądź potwierdzić chorobę. Prawidłowa diagnoza pozwoli z kolei wdrożyć odpowiednie leczenie oraz dopasować dietę dziecka do jego indywidualnych potrzeb.

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl